Перші враження від життя в Ванкувері
Цей пост написаний, щоб поділитись моїми враженнями за перші чотири місяці життя в Канаді та Ванкувері зокрема. Вони дивним чином прийшлись на весну та початок літа і може далі щось зміниться.
В принципі, всі враження можна розділити на 3 частини: негативні, нейтральні та позитивні. Враховуючи, що я вже давно жив в Європі мій світогляд певною мірою викривлений в напрямку європейського стиля життя, але це не має бути великою проблемою.
Негативні враження
Черги
Черги це якась ванкуверська кара. Перше знайомство з ними було ще в аеропорту, де ми провели 3-5 годин в черзі на отримання дозволів на роботу. Для отримання номера соціального страхування довелось провести 2-3 години в черзі, враховуючи, що ми прийшли ще до відкриття. Перед ресторанами стоять черги на вхід, куди не глянь черги.
До речі, історія з чергами розповсюджується і на товари, не можна просто так купити велосипед чи машину, треба спочатку замовити, а потім чекати, чекати, чекати...
Повільність
Черги виникають через те, що в принципі ніхто нікуди не квапиться. Коли я відкривав рахунок в банку, це зайняло близько 3х годин. Просто, щоб відкрити рахунок, не взяти кредит, ні, просто щоб відкрити рахунок. Мене 3 години дуже повільно обслуговували. Оформити кредитку? Розгляд моєї заявки зайняв 2-3 тижні.
Хоча, справедливості заради, на машину, кредит, мені погодили майже миттєво.
Страх відповідальності та низька кваліфікація працівників
Рівень кваліфікації працівників та страх прийняття рішень ще одна велика проблема. Щоб дізнатись, чи можна мені зарахувати попередні покупки в програму лояльності – треба питати дозвіл менеджера, щоб дізнатись чи можна роздрукувати мені прайс-лист на машину – треба питати менеджера, щоб зробити хоч щось – треба питати менеджера.
Хочете дізнатись щось не стандартне? В мене для вас погані новини, скоріш за все, людина яку ви питаєте нічого про це не знає.
Ціни
Ціни просто колосальні, якщо бути відвертим, то незважаючи на збільшення абсолютної зарплати по відношенню до того, що я отримував в Естонії, тут мій рівень життя впав. Тепер, мені доводиться думати, чи дійсно я хочу щось купити чи ні, а зарплатня витрачається майже в 0, а то й в мінус. Звісно, переїзд вимагав певних надмірних витрат, але все одно, я очікував, що буде краще.
В цифрах є деякі нюанси: червень ще не закінчився, тобто витрати будуть вищими. В березні я працював лише половину місяця, в квітні мені треба було зробити велику передплату за машину ну і не треба забувати про меблі які доводиться потрошку купляти весь цей час, вони теж тягнуть витрати в більший бік.
Я очікую, що витрати мають прийти до ладу в наступні кілька місяців і будуть в районі 70% від зарплатні.
Цінники в магазинах
Окремого розділу заслуговують цінники в фунтах. В цілому, Канада живе в метричній системі, але є винятки, цінники в магазині написані в 2х варіантах, в імперських фунтах та метричних кілограмах. Причому ціна за фунт написана величезними цифрами, а от за кілограм - малесенькими в куточку.
Дивишся буває на цінник, хороша ціна, а на касі виявляється, що ціна насправді в 2 рази вище. Дрібничка, а "приємно".
Ціни без податків
Ще один прикол з цінами в магазинах полягає в тому, що всі ціни вказані до податків і на касі вас очікує сюрприз в додатковій оплаті 0%-13% причому розмір податку залежить від типу товару.
Нерухомість
Ціни на нерухомість у Ванкувері заслуговують окремої згадки. Медіанна зарплатня на 2х працюючих приблизно 112 тисяч долларів на рік, а от середня квартира в місті буде коштувати добряче за мільйон доларів. Я три місяці тиняюсь з думкою про купівлю нерухомості, але я навіть в принципі не уявляю як це зробити. Та квартира, де ми живимо зараз коштує близько 2х мільйонів, щоб виплатити її в іпотеку, мені треба було б виплачувати майже 11 тисяч доларів на місяць в продовж 30 років - наразі не можливо, як і для більшості звичайних мешканців Ванкувера.
Дороги
Дороги були дуже не приємним сюрпризом, по місту повно ям та вибоїн. Естонські дороги мене дуже розбалували, місцями Ванкувер мені нагадує Україну. Проте, цей недолік скоріше біда міста, бо на трасі дороги в цілому бездоганні.
Страшна зарегульованість всього
Як виявилось, приватна власність тут не означає, що ти можеш робити все, що тобі заманеться. Наприклад, якщо в тебе є квартира, будинок в якому вона знаходиться може регулювати колір твоїх штор, в яких кімнатах має лежати килимове покриття та інше. В своєму будинку не можна просто так встановити фонтанчик, чи зрубати дерево, на все треба дозвіл.
Хочете щось зробити? Майже 100% про це вже десь є правило, і завтра цих правил буде ще більше.
East Hastings Street
У Ванкувері є район яким всіх лякають. Раніше, там було соціальне житло, а зараз там безкоштовно роздають наркотики людям з залежністю. Через це вони влаштували там імпровізоване наметове містечко та ведуть асоціальний стиль життя. Незважаючи на те, що місцеві ходять там особливо не напружуючись, мені страшно виходити з машини. Я якось бачив чувака який серед білого дня ширявся прям посеред вулиці і це було в десь в 3х кварталах від епіцентру.
Кредитний рейтинг
На заході, люблять сварити китайський соціальний рейтинг але тут є майже те саме, називається кредитний рейтинг. На основі кредитного рейтингу приймається безліч рішень, від того чи приймуть вас на роботу, чи здадуть вам квартиру ну і звісно, чи дадуть вам кредит.
Рейтинг прокачується від купи факторів по типу того скільки в тебе різних кредитів, як добре і вчасно ти платиш і так далі. Натомість рейтинг падає за кожну прострочку, за кожен офіційний запит щоб дізнатись рейтинг, за відсоток використаного ліміту по кредитці і інші дії.
Злочинність
Особисто ми не стикались зі злочинністю в місті. Один раз ми отримали "Amber alert" про викрадених дітей та раз я бачив в новинах як мужик з мачете влаштував бійню на заправці, але місцеві кажуть, що це дуже поодинокі випадки. Дивно бо на багатьох закладах висить оголошення про те, що в них не зберігається готівка після закриття, мені наприклад це багато про що говорить.
Нейтральні
Більшість нейтральних пунктів дещо суперечливі і для когось вони будуть критичними недоліками, а хтось буде счастливий від того як все влаштовано. Тому, те що я не вважаю критичним недоліком я вирішив віднести до нейтральних пунктів.
Все поштою
В Канаді все робиться за допомогою пошти. Водійське посвідчення прийде поштою, документи теж поштою, кредитка з пін кодом теж поштою. Здавалося, що при такій залежності від роботи поштової служби швидкість та якість мають бути на висоті, але сталося не так як гадалося. Пошта буває не приходить, губиться, а лист відправлений з Ванкувера у Ванкувер може йти два тижні. Кредитка, яку мені відправили поштою, так ніколи і не прийшла... Якщо ви отримали її за мене, будь ласка, не беріть мої грошики.
Погода
За рік у Ванкувері випадає приблизно 80 сантиметрів опадів, у Києві натомість середньорічні опади складають приблизно 34 сантиметри на рік. Якщо ви любите дощ - Ванкувер ваше місто.
Залежність від автомобіля
За виключенням кількох великих міст все пересування Канадою буде відбуватись машиною, без якої дістатись з однієї локації в іншу буде майже не реально. Відстані дуже великі, а громадський транспорт розвинений слабо, тому, щоб купити продукти, або потрапити кудись треба сідати за кермо. Отримання прав з нуля, теж дуже довгий та дорогий процес, в Британський Колумбії він займає 2-3 роки.
Платна вища освіта
В нас прийнято, що всі отримують вищу освіту. Не знаю на скільки це корисно, але краще мати ніж ні. Так от, в Канаді, вона платна і коштує близько 20 тисяч на рік. Для когось це дрібничка, а для мене досить дорого.
Позитивні
Загальний рівень життя населення
Незважаючи на високі ціни люди живуть дуже добре. Затока повна яхт, по вулицям їздять дорогі машини, по вулицям ходять усміхнені люди і не відчувається жодного соціального напруження.
В провінції працює безліч програм допомоги мешканцям, від банків їжі до безкоштовних курсів мови та програм з підбору роботи, головне щоб в тебе було бажання.
Доступність всього
В Канаді легко отримати доступ до всього чого тільки хочеться. Хочеш вивчати китайську - будь ласка, хочеш ефіопську кухню - на здоровʼя, хочеш розваг прикольних - без проблем. С точки зору матеріалістичного світу тут можна отримати повний спектр товарів та послуг.
Природа
Не буду багато писати - дивіться самі, деякі фотографії які я зробив тиняючись Британською Колумбією.
Загальне медичне страхування
Оце прям топчик, який приємно відрізняє Канаду від її південного сусіда, тут у всіх є медичне страхування і майже гарантовано все ви не помрете через відсутність медичної допомоги. Я чув навіть історії про те, як швидка допомога, на гелікоптері, вивозила людей до лікарні.
Доброзичливість населення
Всі дуже доброзичливі і намагаються допомогти всіма силами. Якщо канадці бачать, що ви щось не розумієте то вони всіма силами намагаються тобі допомогти. Вони дуже терпляче тебе слухають і пояснюють, щоб ти все зрозумів.
В багатьох місцях написи продубльовані іноземними мовами, китайською, французькою, мовами корінних народів та іншими.
Одного разу, я не міг запаркуватись, додаток не приймав мою картку, то мене за власний рахунок запаркував якийсь дяько, в якого я вирішив проконсультуватись з питання парковки в цьому місці. Від запропонованих мною грошей він відмовився.
Спорт та дозвілля
Дозвілля можна побудувати на будь-який смак. В місті повно безкоштовних тенісних кортів, дитячих майданчиків, баскетбольних майданчиків та інше. Серед платного є басейни, льодові арени, та гольф поля, проте ціни неймовірно демократичні за місцевими мірками. На гольф поля навіть черги стоять.
Додатково, Ванкувер дуже вело-центричний, по всьому місту намальовані велодоріжки, є парковки для власних велосипедів, та можна орендувати громадські.
В багатьох багатоквартирних будинках є спортивні зали та басайни безкоштовні для мешканців.
Щоб показати, що тут водиться я сходив у Стенлі парк, та зробив кілька фотографій різноманітних розваг.
Культура водіння та автомобільна інфраструктура
В Британський Колумбії дуже приємно водити машину, незважаючи на велику кількість машин їздити дуже легко. За 4 місяці мені лише одного разу показали середній палець і то я так і не зрозумів чому.
Проблем заторів та парковки теж немає, за цей час я лише одного разу тягнувся у заторі. Парковка хоч і дорога, але її можна знайти у будь якому місці, хоч в центрі, хоч на висілках. Платна парковка обладнана паркоматами, які приймають картки, а деякі все ще приймають монети. В багатьох місцях можна запаркуватись за допомогою мобільного додатку.
Висновки
Ванкувер - це безумовно цікаве місто, в ньому поєднується розкіш та злидні. Створені умови для всіх від маленької білочки в парку до мільйонера на яхті, місто яке живе, пульсує та надихає.
Звісно не обійшлося без проблем, проте, де їх немає. Сподіваюсь місто їх виправить найближчим часом.
В цілому жити в Ванкувері досить комфортно, думаю я тут затримаюсь. Будете поряд - маякуйте.
Якщо вам подобається мій контент - підписуйтесь на розсилку та діліться цим постом зі своїми друзями, допоможіть україномовному контенту знайти свого читача.