Як знімати феєрверки

Бачили круті фотографії феєрверків і хочете зробити такі ж? Не проблема, сьогодні я розповім вам як це зробити без реєстрації та смс!

Як знімати феєрверки

Бачили круті фотографії феєрверків і хочете зробити такі ж? Не проблема, сьогодні я розповім вам як це зробити без реєстрації та смс, а також поділюсь власним досвідом фотографування феєрверків.

Обладнання

Для комфортної зйомки феєрверків нам знадобиться кілька предметів:

  1. Фотокамера + обʼєктив
  2. Штатив
  3. Пульт дистанційного спуску

Камера

Підійде, майже, будь-яка камера, яка дозволяє керувати експозицією в ручному режимі. Більше про налаштування далі по тексту.

Обʼєктив

Враховуючи, що феєрверки зазвичай займають велику площу, нам потрібен обʼєктив широкого формату. В мене, на жаль, немає нічого ширшого, ніж 24мм.

Якщо ваша камера має незʼємний обʼєктив, це теж годиться, головне, щоб він був.

Штатив

Враховуючи те, що експонувати наш кадр ми будемо впродовж великого проміжку часу, нам потрібно зафіксувати нашу камеру. Найкращим варіантом для цього є штатив.

Дистанційний спуск затвора

Для того, щоб зменшити кількість коливань нашої камери під час зйомки, ми можемо додатково використовувати пульт дистанційного спуску затвора.

Теорія

TL;DR

  1. Фіксуємо фотоапарат.
  2. Ставимо витримку подовше.
  3. Натискаємо на спуск.
  4. ???
  5. PROFIT!!!

Довга версія

Для того, щоб створити гарне зображення, нам треба спіймати кілька пострілів одночасно. Тому, щоб досягти цього ефекту, ми маємо зменшити кількість світла, яке потрапляє на матрицю та збільшити час, впродовж якого це відбувається.

Більшість теорії фотографії базується на тому, що є 3 складових: витримка, світлочутливість і розмір апертури (отвору, через який проходить світло). За допомогою цих трьох складових, ми керуємо тим, скільки світла потрапляє на нашу матрицю і що зрештою ми отримаємо. Якщо хоч одна з цих складових не буде в балансі з іншими, ми отримаємо неправильно експонований кадр, який буде або занадто світлим, або занадто темним і нам доведеться працювати з ним в пост-обробці.

Сучасні цифрові фотоапарати, навіть найдешевші, дуже добре навчились керувати експозицією і, в більшості режимів, дозволяють налаштовувати всього один-два параметра з трьох. Зазвичай, це нам на руку, бо не треба думати під час зйомки про правильне експонування. Проте, креативна фотографія це не стандартний випадок і саме для цього нам потрібно використовувати режим ручного експонування.

У мене немає ручного режиму

Якщо у вас немає ручного режиму, використовуйте режим керування витримкою. Зазвичай, він позначений літерою T або Tv. В цьому режимі вам треба виставити витримку на 8-15 секунд, до речі, можна робити і довшу витримку, це все справа смаку, а фотоапарат має зробити все інше.

У мене немає ні ручного режиму, ні режиму керування витримкою

Спробуйте зменшити світлочутливість (ISO) до найменшого значення, фотоапарат має підлаштуватись і збільшити витримку. Якщо це не допоможе, то, чесно кажучи, я навіть і не знаю, що можна тут вигадати. Хоча, викрутитись можна і в цьому випадку, наприклад, позичивши камеру 📷 у друзів 🫂.

Налаштування ручного режиму

От ми і добрались до мʼякотки: як так налаштувати камеру, щоб було ок.

Апертура

Апертура відповідає за кількість світла, яке проходить крізь наш обʼєктив та за глибину різкості нашого кадру. З мого досвіду, краще робити апертуру якомога меншою. Деякі автори радять F11, я ж використовував, навіть, F22 при зйомці.

Витримка

Як я вже казав трохи раніше, нас цікавить піймати кілька пострілів, бо це створює гарну композицію та ефект масштабу. Для цього ми маємо виставити експозицію на 8-15 секунд. Звісно, можна використовувати і довші інтервали, деякі люди взагалі користуються BULB режимом, в якому матриця отримує світло доти, допоки натиснута кнопка.

Використовуючи довгу витримку, головне не переборщити, бо в якийсь момент пострілів стане занадто багато і вони перетворяться просто на кашу.

Світлочутливість

Для того, щоб гарантувати, що кадр не буде пересвіченим, необхідно встановити світлочутливість матриці на найменшу доступну величину. Під час фотографування феєрверків я використовую найменше значення доступне в моїй камері - ISO 50.

Компенсація експозиції

Ваш фотоапарат може вирішити, що ви зійшли з розуму і спробує виправити експозицію автоматично, за допомогою автоматичної компенсації експозиції. На час фотографування феєрверків, цю функцію краще вимкнути.

Спуск

Враховуючи, що ми знімаємо на довгій витримці та зі штатива, краще всього використовувати пульт дистанційного спуску. Вони бувають різного вигляду та принципу дії: від дротових до інфрачервоних. Купляючи такий, треба бути уважним, щоб він підходив до вашої камери, як виявилось, у них різні контакти.

У випадку, якщо у вас немає такого пульту, то можна скористатись функцією відкладеного спуску, вона є у більшості камер. Ви просто виставляєте кількість секунд і камера автоматично зробить знімок через задану кількість часу (не забудьте натиснути кнопку спуску для активації).

Стабільність

Неймовірно важливим аспектом є стабільність зйомки. Найбільш комфортним є використання штативу, але якщо його немає, можна спробувати скористатись якимось нерухомим обʼєктом для стабілізації. Наприклад, деревом або поставити камеру на підлогу чи паркан.

Спалах

Думаю, досить очевидно, що знімати треба без спалаху, інакше весь кадр буде засвічено та змарновано. Тому, перед зйомкою обовʼязково проконтролюйте, що спалах вимкнений.

Фокус

Більшість сучасних обʼєктивів та фотоапаратів дозволяють ручне фокусування на обʼєкті зйомки. Незважаючи на те, що феєрверк буде знаходитись відносно не далеко від нас, нам необхідно сфокусуватись на безконечності. Це трохи парадоксально, бо навіть при фотографуванні зірок ми фокусуємось не на безконечності, проте це правильний метод.

Пост обробка

В еру сучасних технологій неможливо пройти повз питання обробки знімків. Зараз існує безліч програм які дозволяють виправити помилки етапу зйомки, мої улюблені це Affinity Photo та Pixelmator. Вони дозволяють витягнути потрібні кольори та прибрати зайве.

Якщо ви плануєте займатись пост обробкою своїх кадрів, то краще знімати в RAW форматі, не всі камери мають цю можливість, але якщо ваша має - не змарнуйте її.

Практика

Щорічно компанія Honda проводить змагання з запуску феєрверків і не скористатись цією можливістю було б безглуздям. Програма змагань складається з трьох днів, які в 2022 році випали на 23, 27 та 30 липня.

До цього моменту мені так щоб свідомо не доводилось знімати феєрверки тому я з завзяттям підійшов до справи.

Ще в обід першого дня я побіг в магазин і купив штатив, як виявилось вибір того, що є в наявності дуже поганий, тому я зупинився на дешевому але більш-менш робочому варіанті.

Шоу починалось о 22 годині,  я планував прийти о 21:30, спокійно розставити апаратуру, знайти композицію, все перевірити і налаштувати. Проте життя розпорядилось інакше, весь пляж був забитий людьми, таке відчуття, що вся агломерація зʼїхалась подивитись на цю подію. Ледь ледь знайшовши місце я розклав штатив, налаштував фотоапарат і почав робити знімки.

Це була моя перша спроба і я накосячив з купою моментів.

Перш за все композиція, важко побудувати гарний кадр коли нема де стати.

Другою проблемою була автоматична корекція експозиції яку в мене не було часу відключити.

Третя проблема прилетіла звідки не чекали - мій пульт дистанційного спуску не підходив до камери яку я використовував.

Переможець по життю...

Додатково зʼясувалось, що для того щоб зробити гарний кадр треба підгадати момент, в який будуть гарні постріли. Просте, бездумне натискання не настільки ефективне як спостереження і концентрація на програмі.

Наступні два дня все було значно краще, але в них не було нічого особливого, тому розписувати я про них не буду. Пропоную просто подивитись ті фотокартки які в мене вийшли за ці три дні.

В перший день мені не вдалось зайняти хороше місце і тому довелось знімати трохи на зумі, в правому верхньому кутку в кадр лізли гілки.

Другого дня мені пощастило значно більше і в цілому ніщо не заважало насолодитись видовищем.

Найкраще місце, біля води, мені дісталось на останній день, мінімум людей, максимум результату. З мінусів - відсутність вітру і тому ми можемо спостерігати дим на кількох фотокартках. Другою проблемою було те, що феєрверки трохи приїлись, хотілось мені спати більше ніж дивитись, проте відступати вже не було куди, така можливість назнімати контенту для блога 🤣.

Епілог

Сподіваюсь мені вдалось вас трошки надихнути на пригоди з фотокамерою і дуже скоро ви покажете мені свої знімки феєрверків 🎆.

На сьогодні все!
Якщо вам подобається мій контент - підписуйтесь на розсилку та діліться цим постом зі своїми друзями, допоможіть україномовному контенту знайти свого читача.