Босоніж

Памʼятаєте це круте відчуття ходіння босоніж? А що, якщо я вам скажу, що ви можете це робити і зараз. Це буде гарно виглядати, а ноги будуть надійно захищені від можливих подразників на землі. Якщо зацікавило – то читайте далі.

Як ми ходимо та бігаємо

Більшість з нас вміє ходити дуже і дуже давно, це мабуть одна з найприродніших активностей нашого життя. Ми вчимось переберати ніжками в районі першого року від народження і вдосконалюємо цю техніку впродовж всього життя. Процес доволі простий, ми виносимо одну ногу вперед, опускаємо її на пʼяту і перекочуємось на носок, цей процес повторюється для іншої ноги, наче нічого складного.

Цікаво стає коли ми починаємо говорити про те, як ми бігаємо і тут все починає залежати від того, чи є у нас на ногах взуття та яке воно.

Якщо ви згадаєте як ви бігаєте по піску чи травичці босоніж або ж наприклад спробуєте пробігтись по квартирі то виявиться, що інстинктивно ви з кожним кроком приземляєтесь на передню частину стопи для амортизації і лише потім переносите решту ваги на середину стопи та пʼятку.

Зовсім інша історія відбувається коли ми бігаємо в кросівках. Якщо подивитись на підошву кросівок то зазвичай вона має серйозне утовщеня в районі пʼяти. Ця вада конструкції базується на ідеї, що ми бігаємо так само як і ходимо, тобто з пʼяти на носок, і нам потрібен додатковий захист та амортизація в цій області. Проте ми буквально щойно, в попередньому абзаці зʼясували, що від природи ми бігаємо іншим чином.

Схоже, що сучасне взуття дефективне по своїй природі.

Про мій досвід з кросівками і бігом

Більш-менш активно я почав займатись бігом в районі 2016-2017 року. За цей час я бігав пів-марафони, тернувався на марафон та навіть приймав участь в маленькому тріатлоні. Бігав підчас екваторіальної зливи і в 15 градусний мороз і все це в звичайних бігових кросівках. В продовж цих років я стикався з купою проблем і перешкод, обирав більш підходящі кросівки, вдосконалював техніку бігу, програму тренувань та інше.

Босоніж

Тепер стосовно бігу босоніж. Очевидно, що бігти без взуття дуже важко. Хоча звісно це можливо. Говорячи про біг та ходіння босоніж ми говоримо про спкціальне взуття зроблене з урахуванням нашої прородньої фізіології. Воно має дуже тонку, мʼяку підошву без підйомів. Додатковою особливістю є те, що це взуття ширше і дозволяє стопі мати природі рухати без додаткового тиску повʼязаного з взуттям.

Перший раз я почув про такий тип взуття прочитавши, що Сергій Брін носить таке. В друге, мій маршрут на роботу пролягав повз фірмовий магазин Vibram, тому вони досить часто вспливали в моїй голові. Ну і в третє, я якось бачив бігуна в такому взутті на стадіоні. Ах ну і ще, в моєму будинку живе дядько який носить такі не цураючись.

Звісно не легко перейти на такий формат взуття враховуючи холодні європейські зими та осуджуючі погляди спровоковані пальчиками на взутті. Тому я багато років не наважувався на цей крок.

Нарешті, в березні 2023 року, ситуація з моїм взуттям стала критична. Туфлі та кросівки які я носив зносилися і треба було замінювати все взуття яке я носив. Я вирішив спробувати і почав трохи досліджувати тему.

Які є варіанти

Виявилось, що є варіанти поза Vibram. Загалом на ринку досить багато компаній серед яких найпопулярнішими на мій погляд є:

  1. Vibram, привіт пальчики.
  2. VivoBarefoot
  3. Xero

Перша спроба

В якості першої спроби я вирішив почати з туфель, бо у випадку чого їх можна просто не носити. Vibam вочевидь відпав з причини свого дивного вигляду. Мій вибір зупинився на оксфордах виробництва команії VivoBarefoot. Ціна звісно кусалась, але кілька днів походивши з цією думкою я вирішив ризикнути. Знявши мірку з ноги та визначивши "свій" розмір я замовив першу пару взуття. Буквально через пару дні мені іх доставили, але на привеликий жаль мені довелось іх повернути і замовити на один розмір менші.

Моя перша "босонога" пара оксфордів

Перші відчуття від носіння такого взуття були дуже і дуже дивні. Перш за все я почав відчувати землю, ії структуру та навіть температуру. Виявляється, що асфальт на початку квітня ще досить прохолодний =). Другим спостереженням стало те, що ходити по гравію та трейловим дорогам може бути боляче, хоча насправді тому була інша причина про яку я розповім трохи далі.

Що було далі

Проходивши трохи в туфлях я вирішив, що заради їх довговічності мені треба купити спеціалізоване взутя для бігу та хайкінгу, бо туфлі так довго не прогянуть.

Біг босоніж

Перша проба бігу босоніж була дуже несподіваною, виявилось, що в мене є мʼязи в дуже несподіваних місцях стопи і вони теж можуть мати крепатуру. Через це, я вирішив повністю змінити програму тренувать і почати будувати навантаження з мінімального поступово збільшуючи його до попереднього рівня.

Додатковим сюрпризом стало те, що в мене зникли спазми стопи. Для пришвидшення відновлення після бігу я займався само-масажем за допомогою твердого мʼячика розміром з більярдний. Я клав його на підлогу, наступав на нього та прокатував стопу в різні боки. Це було неймовірно боляче і я думав, що причиною цьому були тренування. Ту саму біль я відчув як тільки перейшов на нове взуття та ходив по гравію, камінцям чи гальці. Проте з часом ці відчуття пропали, більш того, в мене зникла біль від масажу мʼячиком і тепер я можу масажувати свої стопи без болю. Очевидно, що причиною болю в стопі був дизайн взуття, та те, як моя нога була позиціонована в середині.

Що я маю наразі

Наразі я маю три пари такого взуття для різних випадків життя. Для офіційних заходів я використовую туфлі, для бігу та в повсякденному житті в мене є пара бігових кросівок, а для походів я використовую всепогодну хайкінгову версію, яка дуже схожа на бігову, проте вона має більший рельєфну підошву, іншу шнуровку та вони зроблені з матеріалу який не має промокати.

З ліва на право: туфлі, бігові, хайкингові

UPD #1

 Приблизно через 3 місяці носки в мене порвались бігові кроси, протерся носок в районі великого пальця.

Я написав в службу підтримки приклавши фото і мені запропонували 3 варіанта вирішення пробели:

  1. 30% відшкодування, щоб я міг полагодити їх у чоботаря.
  2. 50% знижка на нову пару.
  3. відправити черевики їм, щоб вони полагодили їх самі.

Я вибрав другий варіант та купив ще одну пару. Яку мені нажаль довелось повернути назад, але то вже інша історія.

Та сама дірка

UPD #2

Через місяць, кросівки порвались ще в одному місці. На цьому мій терпець урвався, більше я не хочу купляти взуття цієї компанії. Це не припустима якість взуття за ті гроші які вони за нього беруть. Думаю час спробувати варіант з пальчиками.

UPD #3

Пройшло близько 3 місяців з попереднього апдейту. Взуття більше не рветься, плюс мені запропонували 50% знижки на нову пару. Може я таки й залишусь з ними.

На сьогодні все!
Якщо вам подобається мій контент - підписуйтесь на розсилку та діліться цим постом зі своїми друзями, допоможіть україномовному контенту знайти свого читача.