Революція яка не мала сенсу

В кінці ХХ та на початку ХХІ сторіччя в класичних іграх з відкритою інформацією сталася справжня революція, проте, якщо трошки придивитися, вона зовсім не має цінності для людини.

Не знання

Починаючи з дитинства ми засвоюємо 2 простих принципи стосовно того, що таке навчання та знання:

  1. Списування – не знання.
  2. Зазубрювання – не знання.


Звісно, завжди можна знехтувати цими принципами та десь списати, а десь щось зазубрити, отримати оцінку і забути все це як страшний сон, проте, такі «знання» це не знання, а лише їх іллюзія.

Шахи

В 1997 році Deep Blue перемагає найсильнішого гравця в шахи того часу: чемпіона світу - Гаррі Каспарова. Цей момент змінює світ шахів раз і назавжди. Виявляється, що тепер машина може прорахувати значно більше ходів та можливих варіантів, ніж людина і в людини більше немає шансів на перемогу. Тепер, для того, щоб досягти переваги, шахісти всього світу починають використовувати програми на кшталт Deep Blue чи Stockfish, в якості постійного інструмента тренувань.

Кілька років тому я дививися фінал чемпіоната світу з шахів і тоді я помітив дуже цікавий момент: гравці робили приблизно 20-30 перших ходів в партії за лічені секунди, майже автоматично. Вони, вочевидь, памʼятали найбільш ефективні варіанти, перевірені та доведені компʼютером і просто виставляли їх на дошку. Сторіччя кропіткої праці та тисячі годин, витрачені титанами думки, були просто перекреслені можливастями шахових програм.

Го

Шахові програми протягом довгого часу базувались, здебільшого, на простому переборі всіх можливих комбінацій та розрахунку ймовірності перемоги в кожній з них. Цей підхід чудово працював для ігор з відносно маленькою варіативністю - шахи та шашки, проте цей підхід миттєво давав збій, коли треба було прорахувати всі варіанти для ігор по типу Го, компʼютери просто не встигали це зробити.

Революція в підході до вирішення цієї проблеми стається в березні 2016 року, коли програма на основі машинного навчання під назвою AlphaGo перемагає одного з найсильніших го гравців сучасності - Лі Седлоля. З пʼяти зіграних партій, людині вдається перемогти лише в одній.

З цього моменту всесвіт го зазнає жахливих змін, тепер якість кожного ходу перевіряється програмою, а фундаментальні концепції та стратегії гри відкидаються та заміняються на ті, які би зіграв штучний інтелект. Старий мудрець над дошкою більше не потрібен, програма замінила всіх. Тисячоріччя важкої інтелектуальної праці були викинуті на звалище історії лише тому, що хтось захотів без зусиль грати трошки сильніше.

Безславна революція

Не популярна думка, але, на мій погляд, штучний інтелект зробив світ ігор з відкритою інформацією гіршим. Раніше ці ігри були вершиною людської думки, існували традиційні школи, наприклад, радянська школа шахів або японська школа го. Тепер все це замінив штучний інтелект, він дав нам змогу отримати перевагу над опонентом завдяки тому, що ми можемо завчити більш ефективні послідовності ходів.

Ігри втратили свою інтелектувльну елітарність та перетворились на історію про перемогу за будь-яку ціну. Щоб грати «краще» ми «списуємо» та «зазубрюємо» ходи, які б зробив штучний інтелект, забуваючи про те, що в цьому немає сенсу, це все не наша гра, це гра штучного інтелекту.

Ми зникли зі світу го і шахів, тепер ми лише інтерфейс для втілення ідей, які виникають між шарами нейронної мережі.

На сьогодні все!
Якщо вам подобається мій контент - підписуйтесь на розсилку та діліться цим постом зі своїми друзями, допоможіть україномовному контенту знайти свого читача.